meili
15 بهمن 1401 - 09:11

۶۴ عنوان کتاب ادبیات دفاع مقدس در استان بوشهر چاپ شد

گناوه-مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان بوشهر گفت: ۶۴ عنوان کتاب در حوزه ادبیات دفاع مقدس امسال در استان بوشهر تألیف و به چاپ رسیده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ علیرضا غریبی جمعه شب در آئین رونمایی کتاب «ماندنی» (خاطرات شهید علیرضا «ماندنی» رضایی) در تالار بهزاد گناوه افزود: از اولین اقدام‌های مهم سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، در حوزه ادبیات دفاع مقدس است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان بوشهر تصریح کرد: در حالی که ما در استان بوشهر توانایی چاپ سالی ۲ یا ۳ کتاب را داشتیم، برای جبران این عقب افتادگی و رسیدن به جایگاه واقعی، یک هیأت اندیشه ورز با بهره گیری از اساتید حوزه ادبیات در استان راه اندازی شد.

وی گفت: نیاز به بانک اطلاعاتی از نویسندگان استان بوشهر داشتیم که با فراخوانی این بانک اطلاعاتی تشکیل و نویسندگان دعوت شدند تا برای شهدا در این راه به ما کمک کنند.

وی گفت: بسیاری از نویسندگان با ما همکاری کردند و برای کسانی نیز که علاقمند بودند اما قدرت تألیف نداشتند، دوره آموزشی برگزار کردیم.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان بوشهر بیان کرد: در نتیجه این برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا کنون، ۶۴ عنوان کتاب در حوزه ادبیات دفاع مقدس در حوزه‌های مختلف رمان، داستان، داستان کوتاه، خاطرات شفاهی امسال در استان بوشهر تألیف و به چاپ رسیده است.

وی یادآور شد: چاپ دانشنامه استان بوشهر نیز از اقدامات مهم در این زمینه بوده است، همچنین یک کتاب نیز با همکاری اساتید بزرگ دانشگاه خلیج فارس در حوزه ادبیات پیرامون تاریخ توصیفی دفاع مقدس استان بوشهر پس از تحقیق و پژوهش به زودی چاپ می‌شود.

۶۴ عنوان کتاب ادبیات دفاع مقدس در استان بوشهر چاپ شد

غریبی با بیان اینکه نداشتن جایگاه در دایره المعارف جنگ از ضعف‌های استان بوشهر بود گفت: با حضور اساتید بزرگ و توانمند در حوزه ادبیات و بر اساس فرمان و تاکید مقام معظم رهبری این کار بزرگ نیز در حوزه ادبیات اتفاق افتاده است و با مشارکت نمایندگان نیروهای مسلح و سازمان‌هایی مانند جهاد کشاورزی که در زمان جنگ تحمیلی نقش داشتند، در حال نوشتن دانشنامه دوران دفاع مقدس استان هستیم.

وی با تقدیر از نویسنده کتاب خاطرات شهید علیرضا رضایی و هیأت مذهبی عاشوراییان گناوه و همه کسانی که در ثبت خاطرات شهدا و خانواده‌های آنها همکاری می‌کنند گفت: به تعبیر فرمایش رهبری باید تا رزمندگان و خانواده شهدا در میان ما هستند این خاطرات نگاشته شود تا دشمنان این تاریخ دفاع مقدس و راه شهدا را تحریف نکنند.

وی بیان کرد: بخش عمده این اقدام در زمینه نشر کتاب‌ها و رسیدن به دست خواننده است و انتظار می‌رود در این زمینه همگان بویژه آموزش و پرورش و دیگر مسئولان همکاری و پشتیبانی کنند و کتاب‌ها را در اختیار دانش آموزان قرار دهند تا با خاطرات و زندگی شهدا آشنا شوند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان بوشهر بیان کرد: با توجه به راه اندازی هیئت نویسندگان استان، شهرستان گناوه با دار بودن پتانسیل بسیار خوب در تألیف و تحریر کتاب، انتظار می‌رود هیئت و مجمع نویسندگان شهرستان تشکیل و دستگاه‌های فرهنگی نیز متولی چاپ و نشر کتاب شوند و در صورت نیاز به آموزش نیز ما همکاری خواهیم کرد.

۶۴ عنوان کتاب ادبیات دفاع مقدس در استان بوشهر چاپ شد

وی گفت: نادرترین خاطرات دوران دفاع مقدس در بین رزمندگان شهرستان گناوه است و باید با تشکیل هیئت نویسندگان این خاطرات را در حوزه نشر کتاب استفاده شود.

وی یادآور شد: رزمندگان و خانواده شهدا نیز که خاطراتی دارند این خاطرات را برای ثبت و ضبط ارائه کنند.

در این آئین از کتاب «ماندنی» (خاطرات شهید علیرضا «ماندنی» رضایی)، از شهدای والامقام شهرستان گناوه، نوشته «فاطمه بیژنی» و به همت و همکاری هیأت مذهبی جوانان عاشورایی (منتظران) گناوه رونمایی شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1017996